30 žiakov našej školy aj tento rok mali možnosť spoznávať historické a významné miesta Maďarska v rámci projektu "Határtalanul - Bez hraníc" . Bola to skvelá príležitosť znova sa stretnúť so žiakmi našej družobnej školy PÁGISZ v Győri, ktorí boli u nás na jeseň.
Na začiatku výletu sme absolvovali exkurziu vo veternej elektrárni v Bábolne. Poobede sme si pozreli pamätné miesta hlavného mesta. Na ubytovanie do Győru sme dorazili až vo večerných hodinách.
Na druhý deň nám žiaci našej družobnej školy ukázali svoju školu vrátane odborných učební. Mali sme možnosť zúčastniť sa na niektorých vyučovacích hodinách. Poobede sme navštívili Opátstvo Pannonhalma. Krásna monumentálna stavba nás úplne očarila. Tretí deň na nás čakala dlhá okružná cesta okolo Balatonu – Székesfehérvár, Tihany, Balatonfüred, a manufaktúra v Herende, kde nám ukázali pracovný postup výroby ručne vyrábaného svetoznámeho porcelánu. Prehliadka mesta našich hostiteľov zostala na posledný deň. Mali sme možnosť oboznámiť sa s rôznymi zaujímavosťami Győru spolu s legendami súvisiacimi s mestom. Náš výlet sme ukončili prehliadkou Monostorskej pevnosti v Komárome, kde sme si prehĺbili svoje poznatky z vojenskej histórie.
Celkovo bola táto exkurzia skvelou príležitosťou spoznať Maďarsko. Projekt dosiahol svoj cieľ, pretože nám poskytol obrovské množstvo cenných vedomostí. Po štvordňovom výlete sme sa vrátili domov unavení, ale spokojní a bohatí o nové zážitky.
Iskolánknak idén is lehetősége nyílt arra, hogy a Határtalanul projekt keretein belül, harminc diák bejárhassa Magyarországot. Ez remek lehetőség volt újra találkozni győri testvériskolánk, a PÁGISZ diákjaival, akik az ősszel már jártak nálunk.
Első utunk a bábolnai szélerőműbe vezetett, ahol megismerkedhettünk a szakunk számára fontos területtel, az áram szél általi előállításával. Innen tovább Budapestre vitt az utunk, nagyívben elkerülve ezzel szállásadó városunkat, Győrt. De nem kell aggódni. A luxus kategóriájú turistabuszunk ugyanis éppen elég lehetőséget nyújtott a pihenésre. A magyar fővárosban a Kerepesi temetőt tekintettük meg, ahol kiváló idegenvezetés keretei közt tiszteletünket tehettük Magyarország számos neves emberének a síremlékénél. Arany János sírját meg is koszorúztuk. Ezután végre elfoglalhattuk a messzemenőleg minden igényt kielégítő győri szállodánkat, amelynek a nevét csak azért nem említem, nehogy termék elhelyezéssel gyanúsítsanak meg. :-) Bár a hotel számtalan funkcióját és élvezetét oldalakon keresztül tudnám ecsetelni, inkább térjünk rá a másnapi programra, vagyis a csütörtökire.
Ezen a napon volt alkalmunk néhány órát eltölteni testvériskolánk diákjaival, megnéztük azt is, hogy ők milyen módszerekkel tanulnak. Innen együtt vonultunk a helyi temetőbe megkoszorúzni Jedlik Ányos sírját. A közös program végeztével megebédeltünk és elindultunk a Pannonhalmi Apátságba.
Bár a többiek nevében nem nyilatkozhatom, de ez a monumentális és gyönyörű építmény igazán feldobta a kedvem, amit a szitáló esőzés sem ronthatott el. Számos régi, felbecsülhetetlen értékű tárgyat tudtunk itt megpillantani, mint pl. első szórványemlékünket, a Tihanyi Apátság alapítólevelét. (Ami érdekes, hogy miért nem a később látott Tihanyi Apátságban volt megtalálható? De ez mellékes.)
A harmadik napunk, Székesfehérvárról indult. Egy hajdani templomot tekintettünk meg, melyből ugyan mára csak romok maradtak, de számtalan uralkodónk nyugszik ezen a helyen. Pár kisebb helyi nevezetesség után vettük végül célba a mesés Balaton-partot, ahol a már említett Tihanyi Apátságot és a balatonfüredi Jókai villát jártuk be. A nap záró programjaként Herendre vonultunk. Itt a kézműves porcelángyártás munkafolyamatába pillanthattunk be. Bár sajnos a nagy sietség miatt nem igazán maradt időnk a városnézésre, így az egésznapos program végeztével visszatértünk a szállásra.
Az utolsó napon végül magában Győrben vezettek körbe bennünket különböző érdekességeket megmutatva, és a várossal kapcsolatos legendákat ismertetve. Utolsó programként a határátlépés előtt pedig a komáromi Monostori Erődön keresztül pillanthattunk be Magyarország hadtörténelmébe.
A kirándulás összességében véve remek lehetőség volt Magyarország megismerésére. A projekt elérte a célját, mivel hatalmas mennyiségű, értékes tudást adott át egy remek kiránulás keretei közt.